6/3 Election Results

June 2014 Statewide Direct Primary Election Ballot

2014年6月全州直接初選選票內容

 41 out of 44 (93%) candidates TOC recommended have passed primary. 29/44 (66%) are placed at No. 1 position in primary. 

Representative in Congress (國會 眾議員)

38th District (第38選區) — Benjamin Campos Passed Primary

39th District (第39選區)– Ed Royce Passed Primary

45th District (第45選區)– Mimi Walters Passed Primary

46th District (第46選區)– Carlos Vasquez

47th District (第47選區)– Andy Whallon Passed Primary

48th District (第48選區)– Dana Rohrabacher Passed Primary

49th District (第49選區)– Darrell Issa Passed Primary

State Constitutional Officers (州憲法官員)

Governor (州長) — Neel Kashkari Passed Primary

Lieutenant Governor (副州長)– George Yang

Secretary of State (州務卿) — Pete Peterson Passed Primary

Controller (主計長) — Ashley Swearengin Passed Primary

Treasurer (財務長) — Greg Conlon or John Chiang Passed Primary

Attorney General (司法部長)– Phil Wyman Passed Primary

Insurance Commissioner (保險局長)– Ted Gaines Passed Primary

Member, State Board of Equalization, 4th

District (州稅務平等委員會, 第4區 ) — Diane Harkey Passed

State Senator (州參議會)

32nd District (第32選區)– Mario A. Guerra Passed Primary

34th District (第34選區)– Janet Nguyen Passed Primary

36th District (第36選區) — Patricia “Pat” Bates Passed Primary

Member of the Assembly (州眾議會)

• 55th District (第55選區) — Ling-Ling Chang Passed Primary

• 65th District (第65選區) -– Young Kim Passed Primary

• 68th District (第68選區)– Don Wagner Passed Primary

• 69th District (第69選區)– Cecilia “Ceci” Iglesias

• 72nd District (第72選區)– Travis Allen Passed Primary

• 73rd District (第73選區)– William Brough and Paul G. Glaab Passed Primary

• 74th District (第74選區)– Keith D. Curry Passed Primary

School – State (學校 – 州)

Superintendent of Public Instruction (公共教育總監)– Marshall Tuck Passed Primary

School – County (學校 – 縣)

County Superintendent of Schools (縣學校總監) — Al Mijares Passed Primary

Member, County Board of Education, Trustee Area 2 (縣教育委員會委員, 第2託管區) — David L. Boyd Passed

Member, County Board of Education, Trustee Area 5 (縣教育委員會委員, 第5託管區)—Linda Lindholm

Passed Primary

County Supervisors (縣監事會)

Supervisor, 2nd District (監事委員, 第2區 )—Michelle Steel or Allan Mansoor Passed Primary

Supervisor, 4th District (監事委員, 第4區)— Shawn Nelson Passed Primary

Supervisor, 5th District (監事委員, 第5區) — Robert Ming Passed Primary

County Offices (縣官員)

Assessor (估稅官) — WEBSTER GUILLORY Passed Primary

Auditor-Controller (審計官暨主計長) — Eric Woolery Passed Primary

County Clerk-Recorder (審計官暨主計長)– HUGH NGUYEN Passed Primary

District Attorney-Public Administrator* (檢察暨公共行政官*) — TONY RACKAUCKAS Passed Primary

Sheriff-Coroner (警長暨法醫官)—Sandra Hutchens Passed Primary

Treasurer-Tax Collector (財務暨稅務官)—Shari L. Freidenrich Passed Primary

JUDICIAL (司法)

Judge of the Superior Court Office No. 14 (高等法院法官第14辦公處) –- Kevin Haskins Passed Primary

Judge of the Superior Court Office No. 20 (高等法院法官第20辦公處) —Helen Hayden Passed Primary

Judge of the Superior Court Office No. 27 (高等法院法官第27辦公處) – Wayne Philips Passed Primary

Judge of the Superior Court Office No. 35 (高等法院法官第35辦公處) – Carmen Luege Passed Primary

See TOC election recommendation page:

TOC Election Recommendation

 

This post was written by

Leave a Reply